ratunek.eu

zob. ratunek.eu

Pobierz aplikację na telefon 

 

 

 

 

 

PIERWSZA POMOC »

 


MEDYCYNA PRAKTYCZNA dla PACJENTÓW  www.mp.pl/pacjent   i  dla LEKARZY  www.mp.pl

www.mp.pl/pacjent/pierwsza_pomoc/77518,zasady-udzielania-pierwszej-pomocy

www.mp.pl/pacjent/pierwsza_pomoc/77600,zabiegi-resuscytacyjne-u-doroslych

www.mp.pl/pacjent/pierwsza_pomoc/77591,zabiegi-resuscytacyjne-u-dzieci

www.mp.pl/pacjent/pierwsza_pomoc/77737,zadlawienie

www.mp.pl/pacjent/pierwsza_pomoc/77801,urazy

www.mp.pl/pacjent/pierwsza_pomoc/77750,zagrozenie-zycia


Pierwsza pomoc przy zadławieniu - pinterest 

Pierwsza pomoc - pinterest

Pierwsza pomoc w GOOGLE

 

pierwsza_pomoc RSO.pdf

 

RKO Resuscytacja krążeniowo-oddechowa

 

Everybody should know first aid rules just in case an accident happens.


Każdy powinien znać zasady pierwszej pomocy w razie, gdyby zdarzył się wypadek.regionalny-system-ostrzegania-rso/poradniki

 

 

N A G Ł E  W Y P A D K I

 

Wypadek, zaginięcie w górach... Czy znasz numer ratunkowy w górach i nad wodą?

W takiej sytuacji wystarczy użyć aplikacji Ratunek  http://ratunek.eu   

POLICJA 997; STRAŻ POŻARNA 998; POGOTOWIE RATUNKOWE 999;

Jednolity numer alarmowy w UE 112 

GOPR i TOPR Bezpieczeństwo w górach - 601 100 300 lub 985 GOPR

MOPR i WOPR Bezpieczeństwo nad wodą - 601 100 100

Dzień Ratownika WOPR 29 VI

Przy zgłaszaniu poszkodowanych należy podać: miejsce zdarzenia, rodzaj zdarzenia (np. wypadek drogowy etc.), liczbę poszkodowanych, stan poszkodowanych, imię i nazwisko wzywającego pomocy, numer telefonu, z którego dzwonimy.

GOPR: idziecie-w-gory-sciagnijcie-sobie-aplikacje-ratunek » 

Bądź-bezpieczny-nad-wodą-nie-plywaj-po-alkoholu »

(O tym, dlaczego nie wolno wchodzić do wody po opalaniu i posiłku; jak przebiega topienie się i jak przeprowadzić skuteczna akcję ratunkową.)

Resuscytacja dorosłych - filmiki pierwsza pomoc »

Uraz kręgosłupa w wodzie »


Everybody should know first aid rules just in case an accident happens. Każdy powinien znać zasady pierwszej pomocy w razie, gdyby zdarzył się wypadek.

 

1. Zabezpieczenie miejsca wypadku. Zapewnienie własnej bezpiecznej pozycji przy poszkodowanym.

2. Sprawdzenie stanu poszkodowanego (podstawowych funkcji życiowych - krążenia [nie trać czasu na sprawdzenie pulsu, jeśli poszkodowany nie oddycha], oddechu i świadomości, zlokalizowanie odniesionych urazów).

3. Zapewnienie sobie pomocy, wezwanie pogotowia ratunkowego lub innych specjalistycznych służb ratowniczych.

4. Prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (na przemian 30 uciśnień klatki piersiowej i 2 wdechy) aż do przyjazdu pogotowia ratunkowego, zatamowanie krwotoków i działanie przeciwwstrząsowe.

5. Wykonanie pozostałych czynności ratunkowych zależnych od stanu poszkodowanego.

6. Ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej, jeżeli poszkodowany jest nieprzytomny.


 

Bądź bezpieczny nad wodą. Nie pływaj po alkoholu!

http://fakty.interia.pl/nauka/news-badz-bezpieczny-nad-woda-nie-plywaj-po-alkoholu,nId,1846588

 

3 lipca 2015 (17:19)

O tym, dlaczego nie należy wchodzić do wody po opalaniu i po posiłku, jak przebiega topienie się i jak przeprowadzić skuteczną akcję ratunkową rozmawiamy z Ireneuszem Urbanke, kierownikiem Pogotowia i Hot-line Medicover.

Jak podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, od początku maja w Polsce utopiły się 83 osoby. W czwartek w Nowej Soli, w niestrzeżonym akwenie, utonął 6-latek, który przebywał nad wodą z ojcem i bratem. 

 połowie czerwca w Kryspinowie (koło Krakowa) utonął 19-latek, który wybrał się popływać z kolegami. Do brzegu zabrakło mu 50 metrów. Na początku czerwca w Zielonce pod Warszawą utonął 14-latek, który, razem z trzema kolegami, pływał w stawie, w którym obowiązywał zakaz kąpieli. Również na początku czerwca na kąpielisku na Bagrach (Kraków) utonął 25-letni mężczyzna. Choć w wodzie przebywało w tym czasie wiele osób, nikt nie zauważył jego rozpaczliwej walki o życie.

 

Katarzyna Pruszkowska: Dlaczego nie powinniśmy pływać zaraz po opalaniu?

Ireneusz Urbanke: - Pod wpływem ciepła nasze naczynia krwionośne  rozszerzają się i napełniają sporą ilością krwi. Kiedy wchodzimy do chłodniej wody, naczynia kurczą się, jest w nich "ciaśniej", więc krew szuka ujścia. Takim naturalnym ujściem jest serce - krew gromadzi się w przedsionkach i komorach, a mięsień nie jest jej wstanie szybko przepompować. W takiej sytuacji może dojść do zatrzymania akcji serca. To główny powód nagłych zgonów po wejściu do zimnej wody.

- Warto pamiętać, że alkohol również rozszerza naczynia krwionośne. Dlatego wejście do zimnej wody po spożyciu procentów może się skończyć podobnie.

 

Czy pływanie z pełnym żołądkiem rzeczywiście może być groźne?

- Tak. Wysiłek fizyczny po spożyciu obfitego posiłku może skończyć się gwałtownymi wymiotami lub skurczem, które mogą doprowadzić do zakrztuszenia się wodą. Najlepiej odczekać ok. 1,5 godziny.  

 

Jak przebiega topienie się?

- Zacznijmy od wyjaśniania pojęć: "utonięcie" i "tonięcie". Utonięcie to inaczej uduszenie się na skutek zalania dróg oddechowych wodą. Tonięcie to sytuacja, w której ofiara broni się przed skutkami utonięcia. Najpierw, kiedy ma najwięcej siły, usiłuje utrzymać się na powierzchni wody, macha rękami i nogami, stara się przemieszczać lub zwrócić na siebie uwagę. Potem - wstrzymując oddech, co trwa do momentu, kiedy krew wysyci się dwutlenkiem węgla, a ośrodek oddechowy otrzyma sygnał, że natychmiast potrzebny jest tlen. Wtedy, mimowolnie, ofiara otworzy usta.

 

I zacznie oddychać.

- Jeszcze nie. Zanim będzie musiała wziąć oddech, będzie połykać wodę. Oczywiście do momentu wypełnienia się żołądka. Wtedy mogą wystąpić wymioty, a woda zacznie zalewać drogi oddechowe. Zanim dotrze do płuc, zatrzyma się na krtani, która się skurczy. To tzw. tonięcie na sucho - jeśli w tym momencie wyjmiemy topielca z wody, w jego płucach będzie sucho. Jeśli nie - po chwili krtań się rozluźni, a woda zaleje płuca.

 

Czy mechanizm topienia się przebiega tak samo w wodzie słodkiej i słonej?

- Nie, chociaż procedury ratownicze niczym się nie różnią. Osoba, która utonęła w słodkiej wodzie, nie będzie miała w płucach wody - na zasadzie osmozy woda przedostanie się do krwi, co może - ze względu na obecność potasu - doprowadzić do migotania komór. W przypadku słonej wody jest odwrotnie - woda zalega w płucach, dochodzi do obrzęku płuc, a wokół ust gromadzi się charakterystyczna piana.

 

Widzę tonącego. Co powinnam zrobić?

- Najpierw wezwać pomoc - zawołać ratownika, zadzwonić na numer WOPR. Potem rozejrzeć się: czy w pobliżu nie ma kół ratunkowych, długich i mocnych gałęzi, czy nie można utworzyć z ludzi "łańcucha". Trzeba pamiętać, że w takiej sytuacji należy zadbać przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo. Jeśli nie pływa pani za dobrze, albo nie jest pewna, czy da radę doholować tonącego do brzegu, lepiej nie ryzykować.

 

Załóżmy, że udało się wyciągnąć taką osobę z wody. Co dalej?

- Kładziemy ją na plecach, uderzamy lekko w ramiona i pytamy głośno: "halo, czy mnie słyszysz?". Jeśli nie ma odpowiedzi, trzeba sprawdzić, czy oddycha - przez 10 sekund obserwować klatkę piersiową. Jeśli się nie unosi, osoba nie oddycha i można założyć, że nie bije jej serce. W takim przypadku trzeba przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

- Najpierw upewniamy się, że w jamie ustnej nie ma żadnych obiektów, np. glonów, piasku, kamieni. Później zaczynamy sztuczne oddychanie - od 5 oddechów, żeby szybko dostarczyć topielcowi dużo tlenu. Następnie uciskamy klatkę piersiową 30 razy, z częstotliwością ok. 100 razy na minutę, tak by mostek uginał się co najmniej na 5 cm. Po 30 uciśnięciach wracamy do oddechów i kontynuujemy resuscytację w stosunku 2 oddechy na 30 uciśnięć klatki piersiowej. 

- Jeśli do wypadku doszło na basenie, można rozejrzeć się za automatycznym defibrylatorem zewnętrznym. To łatwa w obsłudze maszyna, która po kolei prowadzi przez akcję ratunkową. Po włączeniu mówi udziela jasnych wskazówek: "przyklej elektrody zgodnie z rysunkiem", "odsuń się, analizuję tętno", "odsuń się, będzie wyładowanie", "kontynuuj sztuczne oddychanie". Warto pamiętać o tym urządzaniu, bo naprawdę może pomóc nam uratować niejedno życie.

 

Po ilu minutach topienia się dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia mózgu?

- Zwykle mówi się, że mózg, po ustaniu krążenia i oddechu, może przeżyć ok. 4-5 minut. Jednak w przypadku topielców mamy więcej czasu. Te dodatkowe minuty zawdzięczamy temperaturze wody, która wychładza mózg i narządy wewnętrzne. Wychłodzone pobierają mniej tlenu, więc nawet po 8-10 minutach są jeszcze spore szanse na uratowanie tonącego, który nie odniesie uszczerbku na zdrowiu.

Widzisz, że ktoś tonie? Zadzwoń po pomoc: 601 100 100 (numer ratunkowy nad wodą - MOPR i WOPR).


www.pierwszapomoc.net.pl

www.ratowniczy.net/przestan-sprawdzac-tetno-to-zabija

www.ratowniczy.net/category/pierwsza-pomoc/

www.ratowniczy.net/tag/ratownictwo-dla-niewtajemniczonych/

O-tej-uldze-na-podatki-zapomina-pol-miliona-krwiodawców 

Zapisy na kurs pierwszej pomocy  (DOC 74 KB)

 

Resuscytacja dorosłych - filmiki [resuscytacja-doroslych.html]

 

Podstawowe zabiegi resuscytacyjne  (PDF 280 KB)

Pierwsza pomoc   (PDF 3124 KB)

 

www.mp.pl/pacjent/pierwsza_pomoc

 

8 kroków pierwszej pomocy  (PDF 541 KB)

Zachowanie się podczas wypadku drogowego cz. 1 | cz. 2 | cz. 3 | cz. 4

Jak przeżyć atak serca, kiedy jesteś sam?
Jak rozpoznać wylew?

Zanim przyjedzie pogotowie, "Jastrząb" nr 5(542) Maj 2006, s. 17.

 

 

POSTĘPOWANIE W SYTUACJACH ZAGRAŻAJĄCYCH ZDROWIU I ŻYCIU DZIECKA Instrukcje dla rodziców i opiekunów

 

Everybody should know first aid rules just in case an accident happens. = Każdy powinien znać zasady pierwszej pomocy w razie, gdyby zdarzył się wypadek.

www.slowka.pl/lekcja.php?cid=1&token=d87b83616ee04c9da662ab3acc98f1ee

 

Quick! We need an ambulance! = Szybko! Potrzebujemy karetki!

www.slowka.pl/lekcja.php?cid=1&token=a45fa1f82ac04063af5dcef3d51ba87c

Homepage