ratunek.eu

zob. ratunek.eu Pobierz aplikację na telefon 

 PIERWSZA POMOC »

 

 

www.facebook.com/pierwszapomockwpbydgoszcz/

Zainstaluj w telefonie lub na komputerze

http://jas24info.pl/nie-czekaj-na-karetke-ratuj-zyjcie-reanimacja-krok-po-kroku/

ratuj-zyjcie-reanimacja-krok-po-kroku/

 

https://legionhdk.pl/pierwsza-pomoc

Dzwonisz-na-112-i-co-dalej-musisz-powiedzieć

 


MEDYCYNA PRAKTYCZNA dla PACJENTÓW  www.mp.pl/pacjent   i  dla LEKARZY  www.mp.pl

www.mp.pl/pacjent/pierwsza_pomoc/77518,zasady-udzielania-pierwszej-pomocy

www.mp.pl/pacjent/pierwsza_pomoc/77600,zabiegi-resuscytacyjne-u-doroslych

www.mp.pl/pacjent/pierwsza_pomoc/77591,zabiegi-resuscytacyjne-u-dzieci

www.mp.pl/pacjent/pierwsza_pomoc/77737,zadlawienie

www.mp.pl/pacjent/pierwsza_pomoc/77801,urazy

www.mp.pl/pacjent/pierwsza_pomoc/77750,zagrozenie-zycia


 

Co robić, gdy ugryzie jadowita żmija

1. Nie nacinaj rany. Nie wolno też wysysać jadu, przykładać lodu, przemywać opuchlizny alkoholem

2. Załóż opatrunek, najlepiej miejsce ukąszenia zabezpiecz jałową gazą

3. Nie ruszaj się. Wysiłek jest niewskazany, ponieważ to może przyspieszyć działanie toksyny w organizmie

4. Nie uciskaj. Nie należy używać na ranę opasek uciskowych

5. Udziel pierwszej pomocy. Jeśli ukąszony traci przytomność, należy rozpocząć masaż serca i sztuczne oddychanie

7. Zgłoś się do lekarza. Należy jak najszybciej wezwać pogotowie i podać surowicę przeciw jadowi.
Toksyna jest bardzo niebezpieczna zwłaszcza dla dzieci – ze względu na mniejszą wagę – oraz dla osób będących pod wpływem alkoholu – wtedy trucizna szybciej rozchodzi się po organizmie.

 

Ich ulubionymi miejscami są polanki, podmokłe lasy i łąki, w tej chwili łatwo je spotkać także w ogródku: pod krzewem, korzeniem czy w ozdobnym skalniaku.

Wieczorami lubią wygrzewać się na gorącym asfalcie. W naszych warunkach żmija dorasta maksymalnie do 80 cm długości, samce zwykle są mniejsze.

Poznać ją można po zygzakowatej czarnej wstędze, ciągnącej się od karku do końca ogona.

Jest ona doskonale widoczna u osobników o ubarwieniu popielatym i rdzawym, zaś u osobników o ubarwieniu jednolicie czarnym, niemal zupełnie zlewa się z barwą ciała.

 

Pierwsza pomoc przy zadławieniu - pinterest 

Pierwsza pomoc - pinterest

Pierwsza pomoc w GOOGLE

 

pierwsza_pomoc RSO.pdf

 

RKO Resuscytacja krążeniowo-oddechowa

 

Każdy powinien znać zasady pierwszej pomocy w razie, gdyby zdarzył się wypadek.regionalny-system-ostrzegania-rso/poradniki

 

 

N A G Ł E  W Y P A D K I

 

Wypadek, zaginięcie w górach... Czy znasz numer ratunkowy w górach i nad wodą?

W takiej sytuacji wystarczy użyć aplikacji Ratunek  http://ratunek.eu   

POLICJA 997; STRAŻ POŻARNA 998; POGOTOWIE RATUNKOWE 999;

Jednolity numer alarmowy w UE 112 

GOPR i TOPR Bezpieczeństwo w górach - 601 100 300 lub 985 GOPR

MOPR i WOPR Bezpieczeństwo nad wodą - 601 100 100

Dzień Ratownika WOPR 29 VI

Przy zgłaszaniu poszkodowanych należy podać: miejsce zdarzenia, rodzaj zdarzenia (np. wypadek drogowy etc.), liczbę poszkodowanych, stan poszkodowanych, imię i nazwisko wzywającego pomocy, numer telefonu, z którego dzwonimy.

GOPR: idziecie-w-gory-sciagnijcie-sobie-aplikacje-ratunek » 

Bądź-bezpieczny-nad-wodą-nie-plywaj-po-alkoholu »

(O tym, dlaczego nie wolno wchodzić do wody po opalaniu i posiłku; jak przebiega topienie się i jak przeprowadzić skuteczna akcję ratunkową.)

Resuscytacja dorosłych - filmiki pierwsza pomoc »

Uraz kręgosłupa w wodzie »


Everybody should know first aid rules just in case an accident happens. Każdy powinien znać zasady pierwszej pomocy w razie, gdyby zdarzył się wypadek.

 

1. Zabezpieczenie miejsca wypadku. Zapewnienie własnej bezpiecznej pozycji przy poszkodowanym.

2. Sprawdzenie stanu poszkodowanego (podstawowych funkcji życiowych - krążenia [nie trać czasu na sprawdzenie pulsu, jeśli poszkodowany nie oddycha], oddechu i świadomości, zlokalizowanie odniesionych urazów).

3. Zapewnienie sobie pomocy, wezwanie pogotowia ratunkowego lub innych specjalistycznych służb ratowniczych.

4. Prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (na przemian 30 uciśnień klatki piersiowej i 2 wdechy) aż do przyjazdu pogotowia ratunkowego, zatamowanie krwotoków i działanie przeciwwstrząsowe.

5. Wykonanie pozostałych czynności ratunkowych zależnych od stanu poszkodowanego.

6. Ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej, jeżeli poszkodowany jest nieprzytomny.


 

Bądź bezpieczny nad wodą. Nie pływaj po alkoholu!

http://fakty.interia.pl/nauka/news-badz-bezpieczny-nad-woda-nie-plywaj-po-alkoholu,nId,1846588

 

3 lipca 2015 (17:19)

O tym, dlaczego nie należy wchodzić do wody po opalaniu i po posiłku, jak przebiega topienie się i jak przeprowadzić skuteczną akcję ratunkową rozmawiamy z Ireneuszem Urbanke, kierownikiem Pogotowia i Hot-line Medicover.

Jak podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, od początku maja w Polsce utopiły się 83 osoby. W czwartek w Nowej Soli, w niestrzeżonym akwenie, utonął 6-latek, który przebywał nad wodą z ojcem i bratem. 

 połowie czerwca w Kryspinowie (koło Krakowa) utonął 19-latek, który wybrał się popływać z kolegami. Do brzegu zabrakło mu 50 metrów. Na początku czerwca w Zielonce pod Warszawą utonął 14-latek, który, razem z trzema kolegami, pływał w stawie, w którym obowiązywał zakaz kąpieli. Również na początku czerwca na kąpielisku na Bagrach (Kraków) utonął 25-letni mężczyzna. Choć w wodzie przebywało w tym czasie wiele osób, nikt nie zauważył jego rozpaczliwej walki o życie.

 

Katarzyna Pruszkowska: Dlaczego nie powinniśmy pływać zaraz po opalaniu?

Ireneusz Urbanke: - Pod wpływem ciepła nasze naczynia krwionośne  rozszerzają się i napełniają sporą ilością krwi. Kiedy wchodzimy do chłodniej wody, naczynia kurczą się, jest w nich "ciaśniej", więc krew szuka ujścia. Takim naturalnym ujściem jest serce - krew gromadzi się w przedsionkach i komorach, a mięsień nie jest jej wstanie szybko przepompować. W takiej sytuacji może dojść do zatrzymania akcji serca. To główny powód nagłych zgonów po wejściu do zimnej wody.

- Warto pamiętać, że alkohol również rozszerza naczynia krwionośne. Dlatego wejście do zimnej wody po spożyciu procentów może się skończyć podobnie.

 

Czy pływanie z pełnym żołądkiem rzeczywiście może być groźne?

- Tak. Wysiłek fizyczny po spożyciu obfitego posiłku może skończyć się gwałtownymi wymiotami lub skurczem, które mogą doprowadzić do zakrztuszenia się wodą. Najlepiej odczekać ok. 1,5 godziny.  

 

Jak przebiega topienie się?

- Zacznijmy od wyjaśniania pojęć: "utonięcie" i "tonięcie". Utonięcie to inaczej uduszenie się na skutek zalania dróg oddechowych wodą. Tonięcie to sytuacja, w której ofiara broni się przed skutkami utonięcia. Najpierw, kiedy ma najwięcej siły, usiłuje utrzymać się na powierzchni wody, macha rękami i nogami, stara się przemieszczać lub zwrócić na siebie uwagę. Potem - wstrzymując oddech, co trwa do momentu, kiedy krew wysyci się dwutlenkiem węgla, a ośrodek oddechowy otrzyma sygnał, że natychmiast potrzebny jest tlen. Wtedy, mimowolnie, ofiara otworzy usta.

 

I zacznie oddychać.

- Jeszcze nie. Zanim będzie musiała wziąć oddech, będzie połykać wodę. Oczywiście do momentu wypełnienia się żołądka. Wtedy mogą wystąpić wymioty, a woda zacznie zalewać drogi oddechowe. Zanim dotrze do płuc, zatrzyma się na krtani, która się skurczy. To tzw. tonięcie na sucho - jeśli w tym momencie wyjmiemy topielca z wody, w jego płucach będzie sucho. Jeśli nie - po chwili krtań się rozluźni, a woda zaleje płuca.

 

Czy mechanizm topienia się przebiega tak samo w wodzie słodkiej i słonej?

- Nie, chociaż procedury ratownicze niczym się nie różnią. Osoba, która utonęła w słodkiej wodzie, nie będzie miała w płucach wody - na zasadzie osmozy woda przedostanie się do krwi, co może - ze względu na obecność potasu - doprowadzić do migotania komór. W przypadku słonej wody jest odwrotnie - woda zalega w płucach, dochodzi do obrzęku płuc, a wokół ust gromadzi się charakterystyczna piana.

 

Widzę tonącego. Co powinnam zrobić?

- Najpierw wezwać pomoc - zawołać ratownika, zadzwonić na numer WOPR. Potem rozejrzeć się: czy w pobliżu nie ma kół ratunkowych, długich i mocnych gałęzi, czy nie można utworzyć z ludzi "łańcucha". Trzeba pamiętać, że w takiej sytuacji należy zadbać przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo. Jeśli nie pływa pani za dobrze, albo nie jest pewna, czy da radę doholować tonącego do brzegu, lepiej nie ryzykować.

 

Załóżmy, że udało się wyciągnąć taką osobę z wody. Co dalej?

- Kładziemy ją na plecach, uderzamy lekko w ramiona i pytamy głośno: "halo, czy mnie słyszysz?". Jeśli nie ma odpowiedzi, trzeba sprawdzić, czy oddycha - przez 10 sekund obserwować klatkę piersiową. Jeśli się nie unosi, osoba nie oddycha i można założyć, że nie bije jej serce. W takim przypadku trzeba przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

- Najpierw upewniamy się, że w jamie ustnej nie ma żadnych obiektów, np. glonów, piasku, kamieni. Później zaczynamy sztuczne oddychanie - od 5 oddechów, żeby szybko dostarczyć topielcowi dużo tlenu. Następnie uciskamy klatkę piersiową 30 razy, z częstotliwością ok. 100 razy na minutę, tak by mostek uginał się co najmniej na 5 cm. Po 30 uciśnięciach wracamy do oddechów i kontynuujemy resuscytację w stosunku 2 oddechy na 30 uciśnięć klatki piersiowej. 

- Jeśli do wypadku doszło na basenie, można rozejrzeć się za automatycznym defibrylatorem zewnętrznym. To łatwa w obsłudze maszyna, która po kolei prowadzi przez akcję ratunkową. Po włączeniu mówi udziela jasnych wskazówek: "przyklej elektrody zgodnie z rysunkiem", "odsuń się, analizuję tętno", "odsuń się, będzie wyładowanie", "kontynuuj sztuczne oddychanie". Warto pamiętać o tym urządzaniu, bo naprawdę może pomóc nam uratować niejedno życie.

 

Po ilu minutach topienia się dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia mózgu?

- Zwykle mówi się, że mózg, po ustaniu krążenia i oddechu, może przeżyć ok. 4-5 minut. Jednak w przypadku topielców mamy więcej czasu. Te dodatkowe minuty zawdzięczamy temperaturze wody, która wychładza mózg i narządy wewnętrzne. Wychłodzone pobierają mniej tlenu, więc nawet po 8-10 minutach są jeszcze spore szanse na uratowanie tonącego, który nie odniesie uszczerbku na zdrowiu.

Widzisz, że ktoś tonie? Zadzwoń po pomoc: 601 100 100 (numer ratunkowy nad wodą - MOPR i WOPR).


www.pierwszapomoc.net.pl

www.ratowniczy.net/przestan-sprawdzac-tetno-to-zabija

www.ratowniczy.net/category/pierwsza-pomoc/

www.ratowniczy.net/tag/ratownictwo-dla-niewtajemniczonych/

O-tej-uldze-na-podatki-zapomina-pol-miliona-krwiodawców 

Zapisy na kurs pierwszej pomocy  (DOC 74 KB)

 

Resuscytacja dorosłych - filmiki [resuscytacja-doroslych.html]

 

Podstawowe zabiegi resuscytacyjne  (PDF 280 KB)

Pierwsza pomoc   (PDF 3124 KB)

 

www.mp.pl/pacjent/pierwsza_pomoc

 

8 kroków pierwszej pomocy  (PDF 541 KB)

Zachowanie się podczas wypadku drogowego cz. 1 | cz. 2 | cz. 3 | cz. 4

Jak przeżyć atak serca, kiedy jesteś sam?
Jak rozpoznać wylew?

Zanim przyjedzie pogotowie, "Jastrząb" nr 5(542) Maj 2006, s. 17.

 

 

POSTĘPOWANIE W SYTUACJACH ZAGRAŻAJĄCYCH ZDROWIU I ŻYCIU DZIECKA Instrukcje dla rodziców i opiekunów

 

Everybody should know first aid rules just in case an accident happens. = Każdy powinien znać zasady pierwszej pomocy w razie, gdyby zdarzył się wypadek.

www.slowka.pl/lekcja.php?cid=1&token=d87b83616ee04c9da662ab3acc98f1ee

 

Quick! We need an ambulance! = Szybko! Potrzebujemy karetki!

www.slowka.pl/lekcja.php?cid=1&token=a45fa1f82ac04063af5dcef3d51ba87c

Homepage